Canon podal žalobu pro porušení patentu v Itálii

Společnost Canon Inc. oznámila podání žádosti o předběžné opatření a zabavení výrobků porušujících patentovou ochranu a dále podání žaloby patentu proti společnosti J & H Greentech & Trading Ltd., nabízející tonerové kazety pod názvem Prestige Cartridge. Cílem zahájení soudního sporu ze strany společnosti Canon je mimo jiné získání soudního zákazu prodeje těchto tonerů a získání náhrady škody způsobené prodejem tonerů porušujících patentové právo Canonu.

Oba realizované právní kroky jsou založeny na podezření porušení italské části evropského patentu číslo EP 2 087 407 společnosti Canon Inc. Tento patent chrání část tonerové kazety, která ji spojuje s pohonným mechanismem tiskárny pro otáčení optickým válcem tonerové kazety. Tato část tonerové kazety je součástí mnoha typů tonerových kazet pro laserové tiskárny HP a Canon. Patent je platný i v České republice a týká se zhruba 50 typů tonerových kazet.

J & H Greentech & Trading Ltd. se sídlem ve městě Northfield, Birmingham ve Velké Británii si obchodní značku Prestige Cartridge registrovala v říjnu roku 2013 (číslo žádosti 012257051).

Ze vzorku tonerové kazety, který má k dispozici Asociace renovátorů tonerů, se jedná o běžené kompatibilní tonerové kazety velmi pravděpodobně čínské produkce. Na obalu tonerové kazety není uveden žádný výrobce, není uvedena ani země původu. Vzhledem k přítomnosti čipu by ke kazetě mělo existovat prohlášení o shodě (CE), ani to však na obalu ani na samotné kazetě není.

Tonery této značky dříve prošly testem kvality magazínu Wirth Consulting. V porovnání s ostatními kompatibilními tonery dosáhla tonerová kazeta této značky nejlepšího hodnocení – 53%, přičemž originální toner HP 201X získal hodnocení 100%, nejhorší kompatibilní tonerové kazety získaly hodnocení 0%. Celý test je k dispozici zde: https://dl.dropboxusercontent.com/u/56952952/WC%20-%20Performance%20Test%20-%20HP%20JI%20201X%20vs%20Replacement%20Print%20Cartridges%20v2_1.pdf

Tonerové kazety značky Prestige Cartridge jsou hojně prodávané na portálech typu Ebay a Amazon, v České republice jsme v prodeji tuto obchodní značku nezaznamenali. Stejné riziko však hrozí většině prodejců kompatibilních tonerových kazet ostatních značek, většina produkce kompatibilních tonerových kazet trhu v České republice pochází z čínského města Shuhai, kde je soustředěna světová výroba kompatibilních tonerů a během výroby není patentová ochrana obvykle brána na zřetel. Odpovědnost za její porušení nese však celý obchodní řetězec, včetně dovozce do České republiky, prodejců v České republice i uživatelů tonerové kazety, pokud ji použijí v souvislosti se svou podnikatelskou činností.

Patent EP 2 087 407:
https://register.epo.org/application?number=EP07860559&tab=main

 

Autor: Asociace renovátorů tonerů (ART)


Výrobky KMP jsou navrhovány a vyráběny tak, aby splňovali kritéria zdravotní nezávadnosti. Během tisku tonery KMP nedochází k nadměrnému uvolňování zdraví závadných částic do ovzduší, používání výtisku pořízeného tonerem, inkoustem či páskou KMP nedoprovází zvýšená zdravotní rizika.

KMP respektuje práva duševního vlastnictví třetích osob. Výrobky KMP zásadně neporušují patenty ani průmyslové vzory a nevystavují uživatele ani prodejce rizikům spojeným s porušením duševního vlastnictví třetích osob.

KMP renovuje originální tonerové a inkoustové kazety při zachování kvality a výtěžnosti originálního spotřebního materiálu. Výrobky KMP jsou šetrné k životnímu prostředí, používání renovovaných tonerových a inkoustových kazet provází snižování ekologické zátěže, redukce a opětovné využití přírodních zdrojů.

 

zpravodajstvi_indexPřejít na zpravodajství